Metabolický věk
Vaše tělo mluví
Metabolický věk, někdy také označovaný jako biologický věk, se může od kalendářního (chronologického) věku významně lišit.
Určitě jste slyšeli, že věk je pouze číslo a je ti tolik, na kolik se cítíš. A opravdu na tomto tvrzení je víc pravdy, než si myslíte. A kór v dnešní době, kdy jsme hodně zpohodlněli, pohyb je pro nás sprosté slovo, stravujeme se ve fast foodech, náš mozek je neustále zahlcen velkým množstvím informací ze sociálních síti a naše tělo žije v neustálém stresu.
Tohle všechno se na našem těle podepisuje. Proto často ti, kteří o své tělo nepečují, vypadají ve 20ti jako by jim bylo 40 a naopak, ti, kteří se snaží žít zdravě a mají pravidelný pohyb vypadají na 30, i když mají v občanském průkazu 45 let.
Co je tedy metabolický věk?
Jednoduše se jedná o vyjádření relativního stáří, tedy jak staře se naše tělo cítí. A jelikož může být metabolický věk nižší nebo vyšší oproti našemu chronologickému věku, můžeme si z toho vyvodit dva stavy:
- Pokud je metabolický věk nižší než jsou naměřené nebo vypočítané hodnoty, pak to znamená, že jste „relativně mladší“ a vaše tělo se cítí mladší, zdravější a méně opotřebované.
- Pokud je metabolický věk vyšší než jsou naměřené nebo vypočítané hodnoty, pak to znamená, že jste „relativně starší“ a vaše tělo se cítí starší než odpovídá vašemu skutečnému věku. Může to znamenat taky nějaké zdravotní problémy, nezdravý životní styl, špatnou fyzickou kondici, atd.
Jak snížit svůj metabolický věk?
Jak jsme psali výše, je možné náš metabolický věk rapidně ovlivnit, a to, jak se o své tělo budeme starat. Níže vám dáme několik tipů, jak se můžete „omladit“ a cítit se o deset let mladší.
- Dát si pozor na vysokou nadváhu – to že člověk má nějaké kilo na víc určitě nezpůsobí nic dramatického. Ale pokud už máte opravdu nadváhu tak se vaše tělo víc opotřebovává, pravděpodobně se méně hýbete, takže se vám i zpomaluje metabolismus. Proto jeden z důležitých faktorů, jak své tělo omladit je nějaké to kilko shodit dolu. K tomu vám mohou pomoci naše jídelníčky a skupinové cvičení
- Zvýšit pomět aktivní hmoty (svalů) – Díky vyššímu poměru svalů se nám zvýší bazální metabolismus, který má pozitivní vliv nejen na naše tělo, ale také pravě na metabolický věk.
- Správný a zdravý jídelníček – vyvážená strava je velice důležitá pro udržení metabolismu na správné úrovni. Určitě se vyvarujte extrémním dieta, u kterých hladovíte. Hubněte s chutí a s minimálním omezováním.
- Aktivní životní styl – Pohyb je nejlepším dostupným prostředkem, jak podpořit fungování metabolismu. Když se budete pravidelně hýbat nejenže nastartujete váš metabolismus, ale také si zvýšíte fyzičku a budete se cítit o dost líp. Cvičte kdykoliv a kdekoliv s naším online fitness
- Spánek – jeho kvalita a dostatečná míra je klíčová pro regeneraci všech tělesných systémů. Nekvalitní / nedostatečný spánek může způsobit spousty zdravotních problému, ale taky může způsobit to, že vaše váha jde nahoru místo toho, aby šla dolu, nebudete mít dostatek energie na cvičení a budete celkově bez nálady. Nedostatek spánku může také ovlivnit naši psychiku. Proto se snažte spát pravidelně a minimálně aspoň 6 hodin.
- Pitný režim – lidské tělo je složeno z 50 % (ženy) a 60% (muži) z vody. Proto je pro lidské tělo velice důležité, pravidelně doplňovat čistou vodu. Dehydratace může zpomalit metabolismus a taky snižuje náš sportovní výkon. Voda je velice důležitá pro spoustu procesu v těle.
- Snažit se snížit stres – to je asi to nejtěžší co velice těžko dokážeme sami ovlivnit. Bohužel dlouhodobé vystavení stresu má negativní vliv na celé naše tělo včetně psychiky.
- Omezit alkohol a kouření – ano ani jedna z látek není tělu prospěšná ba naopak zbytečně zatěžuje náš vnitřní systém. Sami si můžete podívat, jak vaše tělo reaguje po nějaké propařené noci. Pokud používáte pravidelně nějaký sport tester a víte kolik máte průměrnou tepovku u cvičení, dejte si stejný trénink po propařené noci a uvidíte o kolik vám stoupne průměrka a dost pravděpodobně si ten trénink ani neužijete a bude to pro vás mučení.
Výpočet metabolického věku
Na začátek je nutné říct, že tento výpočet není úplně přesný a pokud bychom chtěli znát přesnější číslo je nutné zajít na měření například na inbody. Ale pro představu, jak na tom naše tělo je to bohatě bude stačit.
- První je nutné znát náš bazální metabolismus, který se porovnává podle tabulek. Pokud máme bazální metabolismus větší, než bychom měli mít, může to znamenat, že metabolický věk je nižší, než chronický věk
Klidovou frekvenci zjistíme, že se hned po probuzení zkontrolujeme náš tep, ti co mají chytré hodinky je to jednoduší ostatní hodinky do ruky, dva prsty na krční tepnu a počítáme. Pro přesnější hodnotu si zopakujte měření několik dní po sobě.
Zajímá vás, jak na tom jste? Stačí jednoduše vyplnit formulář níže a hned budete vědět, jestli se vaše tělo cítí mladší anebo starší. Výpočty jsou orientační a slouží jako hrubý přehled, čím přesnější údaje dodáme tím přesnější bude výpočet. Formulář neukládá žádné vaše informace.
Prosím přihlas se
Pro zobrazení formuláře je nutné být přihlášený.
Přihlášení provedeš v menu